Nauta Shiprepair yard

Wodowanie M/V Kvannøy

25 listopada w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku odbyło się wodowanie kolejnego statku rybackiego zbudowanego na zlecenie Karstensen Skibsvaerft AS. Jednostka M/V Kvannøy należy do serii podobnych stratków zamówionych w Naucie przez duńską stocznię.

nauta_2014-11-19-wodowanie_nauta_2014-11-19-wodowanie_IMG_3057.jpg
nauta_2014-11-19-wodowanie_nauta_2014-11-19-wodowanie_IMG_3135a.jpg

Trawler  o wymiarach 69.95 x 15.5 m powstał na pochylni B3. Jest to już druga jednostka zbudowana dla tego klienta, a w trakcie budowy są cztery kolejne. Podobnie jak pozostałe jednostki, M/V Kvannøy będzie przystosowany do przewożenia żywych ryb w zbiornikach z wodą morską. Wyposażony będzie także w wysokoprężny silnik napędu głównego oraz nowoczesne rozwiązania funkcjonalne (rybołówcze) oraz elektroniczne.

Poprzednie wodowanie odbyło się na początku sierpnia tego roku – wtedy z pochylni B1 zwodowany został pierwszy statek  zamówiony przez Karstensen Skibsvaerft AS – Haugagut. W tym samym czasie do norweskiego klienta z Gdyni popłynął inny trawler tego typu  –M/V  Torbas.
Na rynek nowych budów Nauta powróciła po dłuższej przerwie niespełna dwa lata temu, otwierając Zakład Nowych Budów  na terenach gdańskich pochylni. W tym czasie pozyskała kilkanaście kontraktów na budowę nowych jednostek, w tym dwa w pełni wyposażone statki naukowo-badawcze dla uniwersytetów z Goeteborga i Gdańska, jedną jednostkę typu platform supply vessel i osiem częściowo wyposażonych sejnerów rybackich. Część z nich została już przekazana klientom, a pozostałe są w trakcie budowy.

Stocznia Remontowa Nauta jest przykładem połączenia wieloletniej tradycji z nowoczesnością. Nauta jest najstarszą istniejącą polską stocznią  - działa w Gdyni od 88 lat.  Nauta jest  bardzo aktywna w obszarze innowacji. Stocznia wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi uczestniczy w kilku projektach o charakterze badawczo rozwojowym, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie m.in. w ochronie środowiska, energetyce, oraz różnych gałęziach przemysłu.

© Stocznia Remontowa Nauta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i administracja eximius.pl