Nauta Shiprepair yard

Chrzest katamaranu Oceanograf

Katamaran naukowo-badawczy zbudowany przez konsorcjum stoczni Nauta i Crist oficjalnie otrzymał imię – Oceanograf. 24 czerwca w Gdyni odbyła się uroczysta ceremonia chrztu jednej z najnowocześniejszych jednostek pływających pod polską banderą.

Płyń po morzach i oceanach, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię Oceanograf – taką formułę wypowiedziała Barbara Szczurek – matka chrzestna jednostki, rozbijając butelkę szampana o burtę katamaranu.

Oceanograf powstał na zamówienie Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Ma ponad 49 m długości i 14 m szerokości, jest prototypowa jednostką, przeznaczoną do interdyscyplinarnych badań Morza Bałtyckiego. Na jednostce zostały zainstalowanie nowoczesne urządzenia, które umożliwiają prowadzenie badań batymetrycznych, chemicznych, geologicznych oraz dna morskiego. Dzięki dwukadłubowej konstrukcji, udało się zminimalizować kąt przechyłu, co pozawala wyeliminować zakłócenia pomiarów. Nadzór nad budową sprawował Polski Rejestr Statków.

Budując statki o przeznaczeniu naukowo-badawczym, mamy okazję współpracować ze środowiskiem akademickim, co daje nam dostęp do nowych rozwiązań technologicznych. Z perspektywy rozwoju stoczni jest to bardzo istotne, ponieważ w ten sposób ulepszamy nasze produkty i doskonalimy swoje kompetencje – powiedział Sławomir Latos, Prezes Zarządu Stoczni Nauta.

OCEANOGRAF to spełnienie marzeń wielu roczników oceanografów wykształconych na Uniwersytecie Gdańskim. Ta nowoczesna jednostka pozwoli podnieść jakość prowadzonych badań, co z kolei otworzy nowe możliwości przed uczelnią, w tym, gotowość do wykonywania zadań monitoringowych dla sektora prywatnego – podkreśla  Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii UG prof. Waldemar Surosz.

nauta_n02_8105web.jpg
nauta_n02_8047web.jpg
nauta_n02_7993web.jpg
© Stocznia Remontowa Nauta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i administracja eximius.pl