Nauta Shiprepair yard

Nauta kładzie stępkę pod jednostkę do obsługi farm wiatrowych

30 kwietnia w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku odbyło się tradycyjne położenie stępki pod jednostkę do obsługi wież wiatrowych, która powstaje na zamówienie Havyard Ship Technology.

Zgodnie z kontraktem, zawartym pod koniec grudnia 2014 r., Nauta wybuduje jednostkę o długości prawie 84 m i szerokości 18 m. Statek będzie wykorzystywany przez załogę, zajmującą się serwisem i konserwacją wież wiatrowych. Jednostka posłuży do obsługi farmy wiatrowej Dudgeon, która powstaje u wybrzeży Norfolk w Wielkiej Brytanii.

Projekt statku przewiduje zastosowanie specjalnych rozwiązań technologicznych, umożliwiających pracę jednostki nawet w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych. Na statku zostanie zainstalowany m.in. system przejść, który pozwoli przedostanie się personelu z pokładu na farmę wiatrową nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Natomiast specjalny kształt dziobu umożliwi operowanie zarówno na spokojnych, jak i wzburzonych wodach. Rufa z dwiema płetwami dennymi zwiększy wydajność kadłuba i śrub napędowych. Dzięki temu eksploatacja jednostki będzie ekonomiczna i przyjazna środowisku.

Operatorem statku będzie duńska firma ESVAGT, która jest dostawcą usług związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa na morzu, przede wszystkim w segmencie offshore i morskiej energetyki wiatrowej. Firma zarządza flotą 40 nowoczesnych jednostek pomocniczych, a 5 kolejnych statków jest obecnie w trakcie budowy

2015-04-30_7532_web.jpg
2015-04-30_7537_web.jpg
2015-04-30_20150105_havyard_sov_web.jpg
2015-04-30_7484_web.jpg
© Stocznia Remontowa Nauta. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i administracja eximius.pl